ASİAD Tezkereye destek açıklaması yaptı

Gurur duyduk
Anadolu Birleştirici ve Sanayici İş Adamları Derneği (ASİAD) Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Akdeniz’deki hak, alaka ve menfaatlerimizin korunması yönünde stratejik öneme sahip adımlar atıldığını belirterek şunları ifade etti:
“Komşu ülkelerde baş gösteren sorunlara kayıtsız kalınması, Türkiye’nin kendi sınır güvenliğini riske atmaktadır. Tabii olarak ülkemizin sınır güvenliği, huzuru ve istikrarı için her türlü tedbir alınmalıdır. Türkiye haklı ve meşru bir biçimde Doğu Akdeniz’deki haklarını koruma altına almıştır. Bir takım güçlerin desteğini alarak kanlı eylemlerde bulunan Hafter’in frenlenmesi, durdurulması sadece Libya halkı için değil, komşu devletlerin, Türkiye’nin de güvenliği için önemli bir unsurdur. Libya’ya asker göndermek Libya krizi ve Doğu Akdeniz’in geleceği açısından yeni bir başlangıç olacaktır. Bu nedenle biz ASİAD İş Dünyası olarak devletimize gereken desteği her zaman olduğu gibi vermeye devam edeceğiz. ASİAD, 2 Ocak 2020 Perşembe günü TBMM’nin olağanüstü toplanmasına ve Libya Tezkeresi’nin görüşülmesine destek vermektedir”

Doğu Akdeniz’de sınır anlaşması imzalanmıştı

27 Kasım 2019 tarihinde, ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası’ imzalanmış, söz konusu muhtıra da TBMM’de onaylanarak 26 Aralık 2019’da Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Muhtıranın 4. maddesi gereği güvenlik ve askeri işbirliği alanlarını kapsıyor.

Leave A Comment